Raksts no vibroakustiskai terapijai veltītas konferences, publicēts 2007. gadā, tulkojums latviešu valodā:

Raksta teksts krievu valodā pieejams šeit.
Vibroakustiskā terapija glaukomas gadījumā: izmaiņas ārstēšanas taktikāLoginovs G. N., Gozijevs S. D., Valsts medicīnas akademiķa I. P. Pavlova universitāte, Sanktpēterburga, Krievija


Atvērta leņķa glaukoma - slimība, kad intraokulāra šķidruma atteces ātrums kļūst mazāks pār šķidruma veidošanas ātrumu, līdz ar ko intraokulāra šķidruma apjoms acs priekšējā kamerā pieaug, rezultātā paaugstinās intraokulārais spiediens, tālāk attīstās progresējoša redzes nerva bojājums ar tam sekojošu redzes funkciju traucējumu.

Normā intraokulāra šķidruma atteces pamatceļš - caur zīlīti uz priekšējas kameras stūri. Tālāk caur poraini-slāņaino drenāžas sistēmu šķidrums nonāk skleras venozajā sinusā, no kurienes caur 20-30 tieviem kanāliņiem notek uz vēnām acs ābola virspusē. Cits atteces ceļš - uveosklerālais ceļš starp ciliāra muskuļa šķiedrām un caur suprahorioidālo telpu.

Attīstoties atvērta leņķa glaukomai līdz ar trabekulāra tīkla sklerozi pakāpeniski pieaug pretestība šķidruma attecei. Intraokulāra šķidruma atteces traucējums noved pie intraokulāra spiediena paaugstināšanas, un, kā sekas - pie tīklenes saspiešanas, redzes nerva šķiedru iespiešanas. To asinsapgāde būtiski samazinās. Ja redzes nervs ilgāku laiku paliek šādā stāvoklī, tad sākumā nervu šķiedru darbība tiek tikai daļēji traucēta, bet tālāk notiek to neatgriezeniskā bojāeja, un redzes funkcijas ievērojami pasliktinās līdz pat akluma iestāšanas. Tāpēc viens no pamata pasākumiem glaukomas ārstēšanā, vērstiem pret patoģenēzi, ir intraokulāra spiediena pazemināšana.

Parasti ārstēšanu sāk ar acs pilieniem, kuri samazina intraokulāro spiedienu, pazeminot intraokulāra šķidruma izdalīšanos (beta-adrenoblokatori). Dažos gadījumos šī ārstēšana spēj normalizēt intraokulāro spiedienu un redzes nerva stāvoklis nepasliktinās. Ja intraokulāro spiedienu neizdodas normalizēt ar pilienu palīdzību (tie arī var būt kontrindicēti pacientiem ar sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmu traucējumiem), kļūst vajadzīga cita ārstēšana - lāzera vai ķirurģiska. Arī šī ārstēšana ne vienmēr ir iespējama - citreiz, arī paša pacienta negatīvas attieksmes pret ķirurģisko iejaukšanos dēļ.

Indikācijas vibroakustiskai terapijai: intraokulāra spiediena papildus pazemināšana, ja parastas ārstēšanas metodes nav efektīvas vai to pielietošana nav iespējama.

Glaukomas gadījumā vibroakustiskā terapija nodrošina sekojošus ārstnieciskus efektus:

1) vēnu sūkņa funkcijas pastiprināšanas, filtrācijas procesu uzlabošanas uz porainām membrānām (t. sk. acs drenāžas sistēmā), rezultātā uzlabojas intraokulāra šķidruma attece un tiek novākti patoloģiska metabolisma produkti no acs audiem un šķidrumiem;

2) asins plūsmas palielināšanas redzes nerva un tīklenes kapilāros, pateicoties asins pretestības samazināšanos artērijās pie noteiktas mikrovibrācijas frekvences;

3) vēnu asins atteces no galvas pastiprināšanas, kas papildus veicina acs hemodināmikas uzlabošanas (iedarbojoties uz jūga vēnām);

4) asins elektrolītu līdzsvara normalizēšanas, kurš ietekmē asinsvadu-muskuļu enerģētiskus resursus (iedarbojoties uz nieru apgabalu).

Pielietojot agrāk publicēto ārstēšanas shēmu, mēs noskaidrojām, ka pievienojot vibroakustisko terapiju vietējai hipotenzīvajai medikamentozajai terapijai, intraokulārais spiediens pazeminājies vidēji pār 20% no sākotnēja līmeņa, pie tam izteiktākais efekts tika novērots pēc atkārtotā kursa veikšanas....raksta tulkojums tiks papildināts tuvākajā laikā (tulk. piez.)


;
SIA "MSA Lemoks", Ķengaraga 6e, Rīga, LV-1063, Latvia, tel. +371 67 144 809, e-mail: info@lemoks.lv